Czym są owoce liofilizowane i jakie mają właściwości?

Liofilizacja to metoda przetwarzania, która zmniejsza utratę składników odżywczych w żywności. Liofilizowane truskawki zachowują te same witaminy i minerały, co surowe truskawki. Wszelkie liofilizowane owoce są zdrowe.

Jeden kawałek historii

Historia liofilizacji sięga lat 50. Rząd USA zamówił metodę konserwowania żywności, która może zmniejszyć objętość i wagę przy jednoczesnym zachowaniu wartości odżywczej. Początkowo te konserwy jedli astronauci wojskowi i astronauci NASA. Obecnie metoda ta jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym.

Co to jest liofilizacja?

Liofilizacja to proces, w którym mrożone produkty są suszone w niskich temperaturach (poniżej -50° C) i pod niskim ciśnieniem, w których kryształy lodu są sublimowane, a lód natychmiast zamienia się w parę wodną. Po ustąpieniu fazy ciekłej liofilizowane produkty są suszone w temperaturze od 40 do 50° C. Proces ten nazywa się liofilizacją.

Zalety liofilizacji

Powodem jest to, że podczas liofilizacji można zachować wszystkie składniki odżywcze, które pierwotnie znajdują się w produkcie. Tym sposobem owoce liofilizowane i warzywa (https://www.bee.pl/t/owoce-liofilizowane) zachowują makroskopowe składniki odżywcze, takie jak:

  • białka,
  • lipidy,
  • cukry,
  • minerały.

Charakteryzuje się również bardzo małą utratą witamin w porównaniu z suchą żywnością i zwykłymi mrożonkami. Produkty liofilizowane są również bezpieczne mikrobiologicznie i nie wpływają na wzrost bakterii lub grzybów poprzez zmniejszenie ilości wody w produkcie (zawartość wody jest utrzymywana na poziomie 1-2%). Warto zauważyć, że ta technologia pozwala idealnie zachować smak i aromat produktu, a kształt owoców i warzyw może trwać do 90%. Liofilizacja jest uważana za jedną z najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych metod konserwowania.

Dla kogo się sprawdzą owoce liofilizowane?


Liofilizowane suszenie może być również stosowane do owoców, warzyw, mięsa i gotowanych potraw. Produkty liofilizowane są łatwe do przenoszenia, ponieważ utrzymują około 6-10% ich pierwotnej wagi. Obecnie wielu sportowców, zwłaszcza ekstremalistów, nosi ze sobą produkty liofilizowane. Zapewnia wartość odżywczą i energię. Nawet jeśli zmienia się kształt produktu, składniki te są dobrze wchłaniane przez organizm i stają się częścią zbilansowanej diety. Jeśli szukasz gotowej zdrowej żywności, dlaczego nie zwrócić uwagi na to, czy dodaje się przyprawy i konserwanty. Liofilizowane suszone owoce są nie tylko pożywne, ale mogą również dobrze zachować swój kształt, kolor, smak, aromat i właściwości żucia.