Czy liofilizowane owoce są dobre dla zdrowia?

Liofilizowane produkty wyglądają, jakby były spożywane przez himalajskich wspinaczy i astronautów, ale ostatnio stały się coraz bardziej popularne, ponieważ często można je zobaczyć w sklepach internetowych i sklepach z artykułami biurowymi. W szczególności chodzi tutaj o liofilizowane owoce.

Co to są produkty liofilizowane?

Zanim przejdziemy do zalet produktów liofilizowanych, przyjrzyjmy się bliżej procesom i działaniom ukrytym w tej złożonej nazwie. Aby uzyskać ostateczny kształt takiego produktu, należy wyróżnić kilka etapów gotowania. Najpierw przetworzony produkt jest zamrażany w temperaturze minus 40 stopni Celsjusza, dezaktywując i usuwając wszystkie bakterie, pleśń i inne mikroorganizmy powodujące gnicie.

Jakie produkty można liofilizować?

Owoce liofilizowane ze strony www.bee.pl obejmują śliwki, agrest, truskawki itp., ale są też warzywa, takie jak papryka, chrzan, szczypiorek, fasolka szparagowa, a także liofilizowane mięso, grzyby itp.

Czy liofilizowana żywność jest zdrowa?

Liofilizowane owoce i warzywa, podobnie jak inne produkty spożywcze, nie tylko zachowują swoje pierwotne właściwości sensoryczne, takie jak smak i zapach, ale także mają wartość odżywczą i biologiczną, taką jak ciepło, enzymy, witaminy, aminokwasy i minerały chelatowe. W Polsce świeże owoce są dostępne przez krótki czas, ale liofilizowane maliny można jeść przez 1 rok, a ich wartość odżywcza i smak nie różnią się od świeżych owoców.

Czy liofilizowana żywność jest zdrowa?

Wiele osób nie zna jeszcze słowa “liofilizowane suszenie”, ale istnieje wiele korzyści, szczególnie w przypadku owoców sezonowych. Warto podkreślić, że liofilizowane owoce i warzywa są naturalnie wolne od niepotrzebnych składników stosowanych w konserwowaniu żywności, takich jak konserwanty i przyprawy. Sproszkowane produkty odzyskują swoją wartość odżywczą i smak, gdy tylko zostaną zalane wodą. Jest to duża zaleta owoców sezonowych, które są osiągalne w sklepach tylko w krótkich miesiącach letnich, ponieważ mają długi okres przydatności do spożycia bez użycia konserwantów. Dzięki liofilizacji możesz cieszyć się nią przez 1 rok, zachowując ten sam aromat i smak. Ze względu na utratę wilgoci jest lekki i mały, nadaje się do przechowywania w domu lub w podróży. Badania wykazały również, że rakotwórcze azotyny są usuwane z żywności podczas liofilizacji. Pyszne owoce liofilizowane są idealne na śniadanie lub deser. Ponadto, małe dzieci mogą cieszyć się nim jako zdrową przekąską między posiłkami.