Liofilizowane suszone owoce. Jak jeść i z czym jeść?

Możemy jeść różne owoce liofilizowane. Od tradycyjnych owoców, takich jak truskawki, maliny i plasterki jabłka, po ekstrawaganckie owoce, takie jak figi i papaja, istnieją różne rodzaje owoców.

Co to są liofilizowane owoce?

Liofilizacja, zwana także “liofilizacją”, to zamrażanie i suszenie zamrożonych substancji. Najpierw owoce są zamrażane do minus 50 stopni, a następnie kryształy lodu są sublimowane (odparowywane). Pozwala to na szybką kontrolę i usuwanie wilgoci zawartej w produkcie.

Jakie są zalety liofilizowanych owoców?

Liofilizowana żywność ma obraz żywności dla astronautów i podróżników do odległych miejsc, ale jest to naturalne, ponieważ żywność przechowywana w ten sposób jest zdrowa, ponieważ jest lekka, odporna na warunki atmosferyczne (jeśli jest przechowywana w zamkniętym pojemniku), trwała i “przechowywana” w całkiem zdrowy i szybki sposób, bez utraty składników odżywczych i witamin. Nawet ci, którzy nie wspinają się po Himalajach, liofilizowane truskawki i banany mogą naprawdę odpocząć podczas wędrówek lub spływów kajakowych w Tatrach. Lekkie i smaczne owoce liofilizowane dostarczają energii i są zdrowszą przekąską niż batony czekoladowe.

Jako dodatek do napoju

Zamiast zwykłych plasterków cytryny umieść kilka plasterków liofilizowanych truskawek lub jagód w ulubionej herbacie i poczekajmy chwilę, aż będzie smaczna. To świetny sposób na urozmaicenie codziennego napoju. Jest również popularny przysmak wśród dzieci, które używają łyżki do jedzenia pysznych owoców z wody lub herbaty. Możesz również użyć liofilizowanych suszonych owoców do przygotowania zdrowych napojów owocowych, dużych i małych. Wystarczy wlać garść truskawek, malin, pomarańczy itp. do ciepłej lub zimnej wody, dodać liście mięty i poczekać, aż będzie dobrze smakować. Taki napój nie zawiera 1 uncji cukru, ale jest bardzo orzeźwiający, kolorowy i pyszny.

Jako dodatek do ciast

Widzieliśmy liofilizowane ciasta owocowe i ciasta w cukierni, ale nie tylko wyglądają ładnie, są bardzo lekkie, więc nie topią się w miękkie grudki. Aby udekorować deser, możesz użyć całych owoców lub zmielić je na kolorowy proszek. Szalenie różowy kolor malin, żółty-banany, fioletowy-jagody lub jagody. Taki deser wygląda bardzo kreatywnie i atrakcyjnie. Oczywiście, możesz również umieścić owoce liofilizowane w wypiekach lub użyć ich do nadzień. Niezależnie od tego, czy są to owoce sezonowe, czy nie, zjedzmy coś świeżego.